Výročná správa Warrena Buffetta svojim akcionárom
Vždy, keď piaty najbohatší človek planéty zverejní svoju výročnú správu pre akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway, investori po celom svete zbystria pozornosť. Stalo sa už zvykom, že v liste Warrena Buffetta hľadáme nielen explicitné odkazy o stave ekonomiky, no snažíme sa vyčítať medzi riadkami skryté odkazy, ktoré majú globálny dopad.
Warren Buffett vo svojom výročnom liste akcionárom naznačil, že nestratil nič zo svojej trvalej dôvery v americkú ekonomiku a vo svoju spoločnosť Berkshire Hathaway. 92-ročný miliardár vyzval investorov, aby sa z dlhodobého hľadiska zamerali na celkový obraz, a nie na vyššiu infláciu či ďalšie faktory, ktoré v roku 2022 vyústili v poklesy na akciových trhoch.
Aké sú hlavné body posolstvá Buffettovej správy?
Prekvapivo, využitiu umelej inteligencie a jej biznisovému potenciálu či aktuálnym nástrahám ekonomickej recesie sa “veštec z Omahy” nijak špeciálne nevenoval. Napriek všeobecne prevládajúcej neistote na trhoch v jeho správe dominoval optimizmus. Nečudo, veď prevádzkový zisk Berkshire Hathaway zaknihoval rekordnú hodnotu 30,8 miliardy dolárov a to aj napriek jeho 8 percentnému poklesu v poslednom kvartály roka 2022. Oproti minuloročným 27,5 miliardám dosiahol nárast o 12 percent, čo je v turbulentných časoch ekonomickej skepsy, viac než sa očakávalo.
Buffett je presvedčený, že by bolo chybou dlhodobo uzatvárať stávky proti americkej ekonomike. Zdôraznil, že úspech jeho konglomerátu je priamo previazaný s úspechom USA a negatívne krátkodobé ekonomické prognózy dokonca považuje za zbytočné.
Počítame s vetrom v chrbte Ameriky a hoci z času na čas ustal, jeho hnacia sila sa vždy vrátila.
Kriticky sa vyjadril na adresu Joea Bidena a jeho kolegov z demokratickej strany, ktorí sa snažia v Kongrese presadiť zvýšené odvody zo spätného odkupu vlastných akcií. Práve vďaka tomuto kroku získal späť 1,2 percent akcií Berkshire Hathaway v celkovej hodnote 7,9 miliardy dolárov. Každého kritika spätného odkupu akcií označil za ekonomického analfabeta či demagóga.
Takmer celú jednu stranu venoval svojmu dlhoročnému partnerovi – Cherliemu Mungerovi. Už 99-ročného podpredsedu považuje za stabilný pilier spoločnosti. Vyzdvihol jeho dobrý čuch na kvalitné investície. V liste uviedol niekoľko Mungerových výrokov:
Svet je plný bláznivých gamblerov a tí sa nebudú mať tak dobre ako trpezliví investori.
Munger, s ktorým Buffett spolupracuje už neuveriteľných 58 rokov, urobil podľa neho väčšinu obchodov celkom priemerných. To, čo ho ale robí výnimočným investorom, je tvrdohlavá trpezlivosť, vďaka ktorej neskáče z príležitosti na príležitosť. To radí aj ostatným investorom. Nešpekulovať, urobiť zopár dobrých rozhodnutí a držať sa vopred stanovenej stratégie počas nasledujúcich rokov.
Burina stráca na význame, keď kvitnú kvety. Z dlhodobého hľadiska je potrebných len niekoľko víťazov, aby dokázali zázraky.
Pri investovaní sa môžete mnohokrát mýliť. Ak však investujete dlhodobo, v priebehu času stačí len niekoľko skutočne dobrých rozhodnutí, aby ste napokon zožali nadpriemernú úrodu.
Potrebujete poradiť s výberom investičných nástrojov, ktoré by vhodne odzrkadľovali vaše potreby a investičný profil? Budem vám rád k dispozícii.
Zdroj ilustračného obrázka: Bloomberg.com